SABAH NAMAZI HANGİ VAKİTTE BAŞLAR, NE ZAMAN SONA ERER

İmam Ebu Cafer et-Tahavi (ö.321), Şerhu Me’anil-Asar isimli eserinde şöyle der : Adem(a.s)’ın fecir doğduğunda kabul edilince ALLAH TEALA’ya şükretmek için iki rekat namaz kıldı.
Sabah namazının vakti; insanoğlunun ilk kıldığı namaz vakti olduğundan, diğer namaz vakitlerinden önce zikredilmiştir.Ayrıca sabah namazı,beş vakit namazdan ilkidir.Buda öncelik sebebi olarak görülmüştür.

SABAH NAMAZININ VAKTİ : Sabah namazının vakti fecr-i sadıktan güneşin doğmasına kadar devam eder.

FECR-İ SADIK : Ufukta genişliğine yayılan beyazlıktır. Bunun Karşıtı FECR-İ KAZİB’tir.

FECR-İ KAZİB : Gökyüzünün orta yerinde yükseklere doğru uzunlamasına yayılan kurt kuyruğuna benzer bir beyazlıktır. Bu beyazlıktan sonra tekrar siyahlık geldiğinden bu ismi almıştır. Fecr-i sadık,fecr-i kazibden bir zaman sonra vukua gelir.
Yatsı namazının sona ermesi, sabah namazının vaktinin girmesi ve orucun başlaması fecr-i sadık’a bağlanır. Fecr-i Kazib’e hiç bir hüküm bağlanmaz.

İbn Abbas(R.a) Peygamber Efendimiz(S.A.V)‘in şöyle dediğini rivayet etmiştir ;
“Fecir ikidir. Biri (oruca başlama zamanı olduğu için) yemek yemeyi haram kılan ve sabah namazını kılmanın helal olduğu fecir(Fecr-i Sadık), diğeri sabah namazını kılmanın haram, yemek yemenin helal olduğu fecirdir””(Fecr-i Kazib)

Müslim’den rivayet edilen Abdullah b.Amr(r.a) hadisinde Peygamber Efendimiz(S.A.V) şöyle buyurmuştur ;
“Sabah namazının vakti; fecrin doğmasından güneşin doğmasına kadar geçen zamandır.”Güneş doğduktan sonra öğle vaktine kadar olan vakit, içinde farz namazın bulunmadığı mühmel bir vakittir.

(1)(Ahmed b. Muhammed Ebu Cafer et-Tahavi, Şerhu Me’ani’l-Asar,)
(2)(ibn huzeyme, hakim : Buluğu’l meram)
(3)(Müslim, Kitabu’s-salat, bab:evkatu’s-salavati’l-hams,)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir